Etiketlenmişler: Din

Toplum Sözleşmesi

J.J.Rousseau’nun eseri… Ali Timuçin’in çevirisiyle Bulut Yayınları’nın 2007 basımı…

Rousseau, Cenevre doğumlu, Fransız kökenli bir protestan. Protestanlara yapılan baskı nedeniyle de ailesi İsviçre’ye kaçmış. Gençlik dönemi ve annesinin ölmüş olduğu dönem okumaya başladığı ama aynı zamanda tembellik ettiği dönem. Çoğunlukla yazarak hayatını ikame ettirmeye çalışmış. Tiyatro, bilim ve müzik üzerine…Rousseau’nun hayatına dair ayrıntılı bilgi için Alaeddin Şenel, Siyasal Düşünceler Tarihi’ne bakılabilir.

Toplum sözleşmesinin temelini, insanların kendini koruma hissine bağlamıştır J.Locke gibi. İnsanın kendini düşünmesi doğal bir durumdur ve toplum sözleşmesi ile insanlar doğal durumdan çıkmışlardır. Toplum için de sevgi beslemeye başlamışlardır. Rousseau’ya göre en ideal yaşam doğal alan içinde mümkün. Yalnız toplum sözleşmesi gerçekleştiğinden sadece doğal yaşama en uygun yasalar ve toplum modeli çizilerek;bu ideal yaşama yaklaşabiliriz.

Toplum sözleşmesi dört kitaptan ve kitaplar da bölümlerden oluşmaktadır. İncelemem bu sıraya uygun olacaktır.
Kitap 1

Bölüm 1

Bölüm 1’de kitabın konusuna değinilmiştir. Uzlaşmalar üzerine kurulan ve doğal bir hak olan toplumsal düzene ve bunun ne/neler olacağına değinileceğini ifade eder.
Bölüm 2

Doğal istek ve uzlaşma tanımını örnekleme ile açıklıyor. Devamı trkylmz.tk adresinde

Tom Hanks, kendini katmadan rolünü yücelterek oynamakta ve yine harika oynamış dedirtti. Ne de olsa ” Bir zamanlar askerdik”… Katoliklerin dogmatikliği ve Hanks’in sırlarını keşfetmeye çalıştığı aynı zamanda bilimi ider edinen İlluminati mezhebi çevresinde dönen film son derece heyecanlı bir akış içerisinde süregiderken, sizi hem devamlı düşünmeye hem de nefesinizi tutmaya sevk ediyor.

Durkheim–> Kutsal varlıklarla ilgili her türlü ibadet ve inançlardan oluşan bir sistem. Din,kültürel bir olgudur,kurumdur. Zamandan zamana, kültürden kültüre değişir. Dinlerin birtakım temel öğeleri var; Öncelikle dinlerin birtakım kutsal simgeleri vardır. Haçtır, kilisedir, camidir, … Devamını okuyun

Ne fark eder ki! bülteni

Photos on Instagram

Son pin’ler

Kategoriler

Arşivler