İçeriğe geç

Etiket: windows

Windows XP Format ve Kurulum

Bu adresteki yazımızı esas alınız lütfen.

  • İlk önce bilgisayara Windows Xp Kurulum diskini yerleştiriyoruz.
  • Sonra bilgisayarı baştan başlatıyoruz.
  • Bilgisayar açılırken dıt sesinden sonra F10’a basıyoruz ya da yukarıda belirttiğimiz yazımızdan da öğrendiğiniz gibi Bios’tan Boot sıralamasını ilk önce diske sonra hard diske göre ayarlıyoruz.
  • Bilgisayar Diskten başlayacak.
  • Diskimiz Windows XP…
  • Başlarken bir tuşa basın lütfen diskten başlaması için uyarısı gelecek.
  • Klavyeden bir tuşa dokunun ve Yerel diske Kur dosyalarını kopyalamaya başlayacak.
  • O sırada alt kısımda bazı destek menülerinin tuşları geçecek. F2 mesela, çöken Xp sistemini kurtarıp kısa süreliğine de olsa bilgisayardaki verileri elde edebilmek için çalışmasını sağlar. Sadece bir kere işime yaradı.
  • Bu işlemler bittiğinde sizden lisans anlaşmasını kabul etmeniz istenecek. Accept deyip devam edeceksiniz.
Yorum Bırak

Pc(kişisel bilgisayar) Formatlama(biçimlendirme) – Windows 95/98/Me Serisi

İşlem menümüz

1) İlk önce tüm verilerinizi yedekleyin imkanınız varsa.

2)Sisteminize elveda deyin! Disk bölümlerini yok etme zamanı!

3) Windows 95/98/ME Serisinde Biçimlendirme işlemleri

4)Bilgisayarı(PC’yi) Diskten başlatma.

5) Fdisk ile Disk yapılandırma

6)Sistemi kurma zamanı!

7)Sistem kuruldu! Artık sürücüler yüklenmeli!

8 ) Sürücüler de yüklendi. Artık Paket programları yükleme ve bitirme vakti!

Depolama diskini yedekleme
Depolama diskini yedekleme

Bilgisayarınızda(pc) sorunlar yaşamaya başladınız. Geriye kalan tek çare sistemi baştan kurmak. Ama sistemi kurmanız için yapmanız gereken ilk şey, formatlama yani biçimlendirmedir. Çoğu kişi ‘Format atçam la! Piğsiğ çöktü.’ der. 😀 Ama iş sadece format ile bitmemekte.Format atıldıktan sonra ki Windows NT4.0 ve sonrasında aynı anda gerçekleşen disk bölümleme, sistemi kurmak için disk seçimi, kurulum sürecini izleme, paket programları kurma olarak uzamaktadır. Tabi sonrasında da;  sistem güvenliğini sağlama, güncellemeleri gerçekleştirme, hızı ve görünüşü ayarlama kalıyor geriye. En son da yedekleme tabi ki!

Yedekleme olmazsa bir sonraki çöküşte verilerimizi tamamen kaybedebiliriz. Çoğu zaman eski verilerimize ulaşmak sorun olmaktadır. Hepimizin cebinde de yüklü miktarda para olmadığına göre, yüksek mühendislik çabası ile veri kurtarma ile uğraşamayacağız. Bu nedenle işlemlerin sonucunda yedekleme önemli. Diyerek sürecin nasıl olduğunu anlatayım;

1) İlk önce tüm verilerinizi yedekleyin imkanınız varsa.

İşlemlerin başında ve sonunda bu işlem olmalı, verilerimize, müziklerimize ver resimlerimize düşkünüzdür. Bunun için en basit ve yerel disklerden birine yedekleme yapabileceğiniz program O&O image backup adlı programdır. Fazla yer kaplamaz. Ama yedeğiniz kaplar tabiki. Bunu başka bir hard diske kopyalayacaksanız ve kısa süre için kullanacaksanız tavsiye ediyorum.

backup.com’da remote back up adı verilen yedekleme yöntemi de uygun. Tahmin ediyorum ki ücretlidir. Ama paraya değer, verileri kurtarmak için. Uzaktan erişim yolu ile yedekleme gerçekleşir. Bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak, süre çok çok uzun da olabilir.

Ve en sevdiğim ve güzel seçenek ise http://www.fbackup.com/tr/ adresinde yer alan fbackup programı. Yedekler. Ücretsizdir. Yedeğinizi yerleştirir. Kolaydır kullanımı, amacınıza uygun da seçimler yapmanızı sağlar.

Yorum Bırak

Windows 7 Dil sorunu – Türkçeleştirme

Windows 7 yüklerken arkadaşlarım ve ben dil sorunuyla karşılaştık. Çözümü ise birkaç araştırmayla bulundu. Paylaşmadan da olmaz.

Windows 7’yi internetten bir şekilde indirmiş ya da elde etmiş insanlar olarak, kırılmış RTM süsü verilmiş olarak kullanıyoruz. Ve bu sistem yüklerken Türkçe dil seçeneğini seçmemize izin veriyor yalnız klavye ve yüklerken ki menü dili olarak. Sstem dili olarak değil. Sistem yüklendiğinde ise sadece İngilizce oluyor sistem.

Sorunun çözümü;

Windows Update bölümüne giriyoruz Control panel’den. Ve güncellemeleri kontrol ediyoruz, ek olarak da dil paketlerinden Türkçe’yi(Turkish) seçiyoruz. Ek olarak yüklemek istediğimiz varsa onu da seçebiliriz ya da Türkçeleşme gerçekleştikten sonrasında da yapabiliriz bunu. Sistem güncellemeyi gerçekleştirirken kapanıp açılacak ve sonunda sistem Türkçe olacak ama bir ayrıntı daha var. Açıldığında yine ingilizce olacak herşey. Siz bunun için Control Panel’e gidin. Language’a tıklayın ve English yazan herşeyi Türkçe’ye ve Türkçe Q ya çevirin. Sistem yeniden başlayınca Türkçe olacak.

Yararlı olması dileğiyle…

Yorum Bırak